Strona główna Ciekawostki Czy jest obojętnym, jaką wodę się pije?

Czy jest obojętnym, jaką wodę się pije?

901
PODZIEL SIĘ

Woda jak to woda. Wszędzie jest ta sama, nie ma zasadniczej różnicy pomiędzy wodą z kranu, z butelki, czy ze źródła. Tak przynajmniej sądzi większość ludzi. Ale czy na pewno nie ma znaczenia jaką wodę się spożywa?

Niezwykłe właściwości wody

Naukowcy już dawno zauważyli iż woda, najpowszechniejsza ciecz na ziemi, ma niezwykłe właściwości. Nie jest wcale bez różnicy skąd dana woda pochodzi. Zauważono na przykład, że kryształy wody kranowej mają nieregularne kształty, natomiast kryształy wody specjalnie przygotowanej i oczyszczonej są regularne. Jak wykazały badania naukowe woda ma inne właściwości w zależności od warunków przechowania. Na przykład wystawiona na działanie słoneczne woda po jakimś czasie oczyszcza się z drobnoustrojów i jest zdatna do picia. Rozróżnia się tak zwaną wodę “martwą” i “żywą”. Wszystko ma związek z jej odczynem PH.

Woda aktywowana, co to takiego?

Początki wody aktywowanej sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a był to właściwie przypadek. Poszukiwano substancji, która nadawałaby się do zastąpienia emulsji stosowanej przy pracach wiertniczych podczas poszukiwania naturalnych złóż gazu i ropy naftowej. Zastosowano metodę poddania zwykłej wody elektrolizie po podłączeniu do elektrod dodatniej i ujemnej, natomiast pojemnik z wodą był podzielony specjalną membraną. W ten sposób uzyskano wodę naładowaną dodatnio (kwaśną) i ujemnie (zasadową). Jedną z nich nazwano “martwą”, drugą zaś “żywą” ze względu na jej ciekawe właściwości. Woda o odczynie zasadowym, alkalicznym okazała się dobrym rozwiązaniem sytuacji. Doskonale rozpuszczała grudki gliny, która w normalnych warunkach opadała i osiadała na dnie. Nosiła zatem znamiona emulsji i nadawała się do zastąpienia jej przy pracach. Po jakimś czasie zaczęto dostrzegać, że woda ma alkaliczna ma także inne zastosowanie. Mianowicie robotnicy pracujący przy odwiertach używający tej wody mieli skórę w lepszym stanie, ponieważ drobne ranki i otarcia normalne dla tej pracy zaczęły się znacznie szybciej goić. Ponadto skóra była w znacznie lepszym stanie, woda zasadowa działała również na egzemy i poparzenia słoneczne. Woda powodowała szybszy wzrost roślin. Równie ciekawe właściwości, choć całkiem inne okazała się mieć woda “martwa” o odczynie kwaśnym. Okazało się, że świetnie dezynfekuje ona nawet narzędzia chirurgiczne. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął się prawdziwy bum na to proste, skuteczne i zadziwiające rozwiązanie. Urządzenia ładujące wodę dodatnio oraz ujemnie można do dziś kupić do zastosowania domowego.

Właściwości wody kwaśnej i zasadowej

Do tej pory odkryto ponad sto zastosowań zarówno wody kwaśnej jak i zasadowej.

Woda kwaśna: działanie bakteriobójcze. Przydatna jest przy chorobach bakteryjnych, na przykład zapaleniach gardła i jamy ustnej, przy zapaleniu dziąseł oraz przy chorobach bakteryjnych układu pokarmowego. Dzięki tym właściwościom woda ta dobrze radzi sobie z biegunkami wywołanymi zakażeniem. To bardzo prosty sposób na zdezynfekowanie jedzenia, które chce się spożyć, na przykład świeże warzywa czy owoce. Woda powinna znaleźć zastosowanie przede wszystkim w kuchni, jako środek przedłużający datę ważności nabiału i mięsa. Może być używana również do mycia w celu usunięcia drobnoustrojów i toksyn z powierzchni skóry. Woda ta zachowuje swoje właściwości do dwóch tygodni o ile jest odpowiednio przechowywana w zamkniętych pojemnikach.

Woda zasadowa: bezpośrednio po procesie alkalizacji staje się mętna, lecz nie jest to żaden mankament, ponieważ już po chwili staje się klarowna. Jest polecana osobom, które mają zakwaszony organizm, oczyszcza go z toksyn i dodaje naturalnej energii. Pomaga osobom chorującym na cukrzycę, zmagającym się z chorobami skóry, łojotokiem. Zmiękcza skórę i nadaje jej ładny koloryt. Pomaga na dłużej zachować młody wygląd. Zmniejsza chęć na spożywanie nie zdrowego jedzenia, słodyczy, reguluje apetyt, wpływa na wagę ciała. Badania wykazały iż woda zasadowa jest skuteczna w przypadku chorób nerek, usuwa metale ciężkie z organizmu,

Urządzenia do alkalizacji wody

Sprzęt do nadawania odpowiedniego odczynu wodzie można kupić i przechować w domu. Jest to konstrukcja niezwykle prosta i łatwa w użyciu, nie jest łatwo jej zepsuć lub uszkodzić. Bardziej zorientowane w zasadach fizyki osoby posiadające odpowiednie materiały, mogą samodzielnie wykonać podobne urządzenie. Może to jednak być dość trudne ze względu na konieczność zdobycia specjalnej przegrody. Do stworzenia urządzenia potrzebne są specjalne elektrody naładowane dodatnio i ujemnie, podłączone do źródła prądu. Naczynie, w którym znajduje się woda musi być podzielone specjalną membraną, która przepuszcza jony soli lecz nie przepuszcza cząsteczek wody. Dzięki temu woda nie miesza się ze sobą, a zyskuje różne właściwości, lecz po ponownym zmieszaniu cząsteczek wody z jednej i z drugiej połowy naczynia zyskuje ona takie same właściwości jak z początku. Urządzenie takie nazywa się profesjonalnie jonizatorem wody.