Strona główna Ciekawostki Galoterapia – leczenie solą

Galoterapia – leczenie solą

1099
PODZIEL SIĘ

Groty solne są coraz popularniejszą formą relaksu, a także metodą leczniczą. Dobrodziejstwa i bogactwo minerałów, jakie posiada naturalna sól kopalniana są od wielu wieków cenione na całym świecie. Nie bez powodu, gdyż jest to środek na poprawę samopoczucia i zdrowia.

Właściwości grot solnych

W Polsce groty solne znajdują się w wielu spa, a najsłynniejszą grotą, zarazem sanatorium, jest umieszczony głęboko pod ziemią ośrodek w Wieliczce. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego. Grota solna działa na zasadzie systemu nadmuchów oraz grzałek, które pobudzają wydzielanie dobroczynnych składników zawartych w soli, takich jak jod, minerały takie jak potas, sód, żelazo, magnez, jony ujemne jakie bardzo pozytywnie wpływające na nastrój człowieka. Korzystać z jaskiń solnych powinny osoby chore na przewlekłe schorzenia układu oddechowego, takie jak astma. Grota solna jest wskazana dla osób cierpiących na alergie, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, schorzenia układu krwiośnego oraz pokarmowego. Sesje w grocie są pomocne przy chorobach skórnych, czyli przy występowaniu trądziku, łuszczycy. Woda morska z dużą zawartością soli jest podobna w składzie do ludzkiej krwi. Chlorek sodu jest potrzebny organizmowi ludzkiemu do przeżycia, bez jego odpowiedniej ilości człowiek umiera, ponieważ nie zostaje zachowana odpowiednia równowaga elektrolitowa. Grota solna jest pomocna osobom, które cierpią na schorzenia psychiczne, na przykład depresje, nerwice, obniżenie nastroju, jak również jesienno zimową handrę. Unoszące się w powietrzu minerały wnikają przez skórę i drogi oddechowe poprawiając ich nawilżenie oraz napięcie. Samo czyste powietrze nasycone odpowiednimi składnikami jest w stanie wiele zdziałać na istniejące schorzenia fizyczne, jednakże ważny jest również sam klimat groty solnej. Jest to miejsce wyciszone, spokojne, klimatyczne. Często groty solne są podświetlone wieloma kolorami, co daje niepowtarzalny, kojący blask. Już samo to powoduje, że człowiek się relaksuje, a to z kolei jest niezbędne do wyleczenia każdej choroby i jest wskazane przy każdym schorzeniu, znacząco przyśpiesza proces leczenia. Pacjenci zauważają, że przez kilka dni po sesji w grocie czują się lepiej, ich samopoczucie jest znacznie wyższe, a objawy chorobowe zanikają. Sama grota to jednak zbyt mało, aby pozbyć się dolegliwości. Grotę należy potrakować jako środek pomocniczy w leczeniu lub dla osiągnięcia stanu relaksu i uspokojenia, lecz należy pamiętać, że nie jest ona miejscem, gdzie dzieją się cuda i nie jest wskazane przerywanie zaleconej przez lekarza terapii.

Jony ujemne i ich rola w życiu człowieka

Nasze otoczenie jest stale naładowane dodatnio lub ujemnie. Nasze ciała, żywe i martwe przedmioty wydzielają stale ładunki elektryczne. Stwierdzono, że człowiek najlepiej czuje się w miejscu, gdzie jest odpowiedni stosunek jonów dodatnich oraz ujemnych. Niestety współcześnie żyjemy w takim środowisku, które sprzyja temu, by w pomieszczeniach zamkniętych dominowały jony dodatnie. Ich przewaga powoduje wśród ludzi bóle głowy, zmęczenie, senność. Źródłami jonów dodatnich są sztuczne materiały, urządzenia elektryczne, takie jak laptopy, telefony, tablety, drukarki i wiele innych, którymi otaczamy się na co dzień. Znacznie zdrowsze dla człowieka jest otoczenie z przewagą jonów ujemnych, które generują się poprzez naturalne materiały, drzewa, rośliny, świeże powietrze, opady deszczu i śniegu oraz mróz. W takich warunkach człowiek czuje się rześki, pełen sił. To prawdopodobnie sekret grot solnych, gdzie jonów ujemnych jest pod dostatkiem. Innym sposobem na zwiększenie ilości jonów ujemnych w domach na co dzień jest wykorzystanie specjalnych lampek solnych, do kupienia w sklepach z minerałami. W lampce umieszczona jest żarówka, która rozgrzewa kamień solny i powoduje produkowanie jonów. Oprócz tego lampka daje przepiękne, kojące światło, przy jakim można spokojnie spać lub relaksować się. Szczególnie w okresie zimowym, gdy brakuje nam światła. Lampki nadają się do postawienia w rogu łazienki, podczas brania relaksującej kąpieli, przez co idealnie budują klimat. Są stylowym i ponadczasowym elementem wystroju pomieszczeń.

Kto nie powinien korzystać z grot solnych?

Jak przy wszystkich pomocniczych metodach leczniczych, także i tutaj istnieją pewne obostrzenia dotyczące tego, dla kogo nie są wskazane groty solne. To przede wszystkim nie miejsce dla osób, które cierpią na nowotwory różnego typu. Groty solne powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawienie transportu substancji poprzez krew, przez co przyśpieszają rozwój i przenoszenie się komórek nowotworowych. Innymi schorzeniami, przy jakich nie są wskazane sesje w grotach są oczywiście nadczynność tarczycy, zaawansowana gruźlica. Również pacjenci ze stwierdzonymi zaburzeniami psychicznymi, którzy mogą źle zareagować na światła, ciasnotę pomieszczenia, lub inne czynniki, nie powinny korzystać z kabin grot solnych.