Strona główna Diety Co oznacza uczucie ciągłego głodu i jej je zwalczyć?

Co oznacza uczucie ciągłego głodu i jej je zwalczyć?

2548
PODZIEL SIĘ

Uczucie ciągłego ssania w żołądku nie należy do najprzyjemniejszych. Nie pozwala się skupić, a co gorsza zjedzenie czegoś gasi głód tylko na jakiś czas, a po upływie około godziny znów się pojawia. A kilogramów przybywa. Warto zbadać, czy nie wiąże się to z chorobą lub jakimiś zaburzeniami.

Przyczyny ciągłego uczucia głodu

Istnieje wiele powodów, dla którego nie możemy się najeść do syta. Jednym z nich jest współczesny tryb życia i przeżywanie ciągłego stresu. W jego wyniku wzrasta poziom hormonów odpowiedzialnych za apetyt, natomiast spada poziom leptyny, która jest odpowiedzialna za poczucie sytości. Zajadanie stresu to kolejny problem. U ludzi z wysoką wagą ciała, którzy nadmiernie się objadają poziom leptyny we krwi jest na tyle wysoki, że ośrodek sytości usytuowany w podwzgórzu mózgu staje się na ten hormon niewrażliwy. Wynikiem jest ciągłe nienasycenie. Ciągłe uczucie głodu może wynikać również z zupełnie odwrotnej sytuacji, czyli jedzenia zbyt ubogiego w składniki odżywcze. Nie jest ważne jaką dietę się stosuje, również dieta roślinna jest w stanie zapewnić uczucie sytości i zadowolenia. Ważne jest jednak dostarczanie odpowiedniej ilości białek, tak jak w każdej innej diecie. Zastosowanie zbyt ubogiej diety, na przykład zjadanie jednego produktu przez dłuższy czas powoduje odczuwanie ssania w żołądku. Bywa również, że zjadamy zbyt mało jak na podejmowany wysiłek fizyczny. Wilczy głód ma związek również z psychiką. Mózg łączy zjadanie pokarmów z przyjemnością i ulgą w cierpieniu, dlatego stale odczuwamy głód, nawet jeśli nie potrzebujemy nic zjeść.

Głodny czy… spragniony?

Często uczucie głodu jest mylone po prostu z pragnieniem. Organizm chce pić, ale my wolimy coś zjeść. Wiąże się to z nierównowagą sodu i potasu w organizmie i zmniejszeniu poziomu elektrolitów, które organizm chce wyrównać. Może wynikać również z niedoboru innych pierwiastków. Nadmierna ochota na słodkie lub słone jedzenie, albo tylko jeden jego rodzaj to jasny sygnał, że organizm cierpi na niedobór. Zamiast rzucać się na jedzenie, warto wypić szklankę wody na przykład z solą himalajską i obserwować efekty.

Zbyt dużo węglowodanów prostych

Uczucie wilczego głodu budzi się przy zjadaniu kalorycznych, ale mało wartościowych posiłków, na przykład słodyczy, słodkich bułek, chleba białego, bułek, makaronów i wielu innych produktów spożywczych zawierających węglowodany proste. Są one błyskawicznie trawione, a po jakimś czasie organizm domaga się kolejnej porcji jedzenia, a przymus jego spożycia jest ogromny. Najczęściej znów dostarczamy sobie węglowodanów prostych i błędne koło się zamyka.

Skutki nadmiernego uczucia głodu

Jeśli w porę nie zlikwidujemy stałego poczucia głodu, to skutkuje to różnymi schorzeniami, nawet zaburzeniami hormonalnymi. Innymi zaburzeniami są oczywiście nadwaga oraz choroby z niej wynikające, takie jak cukrzyca, miażdżyca, a także rozwój zaburzeń psychicznych, na przykład uzależnienie od jedzenia, jedzenie kompulsywne, bulimia, anoreksja. Gdy odczuwamy głód najczęściej sięgamy po smaczne, szybkie w przygotowaniu jedzenie, pełne węglowodanów. Problem w tym, że fast foody są bardzo ubogie w witaminy i mikroelementy. Wobec tego nawet będąc otyłym możemy być trwale niedożywieni i cierpieć na poważne niedobory. Są one przyczyną poważnych chorób, a w wielu przypadkach po prostu skracają życie.

Jak sobie poradzić?

Przede wszystkim konieczne jest dostrzeżenie problemu, a następnie wprowadzenie odpowiednich zmian. Warto przede wszystkim wyeliminować z diety nadmierne pobudzacze apetytu, czyli węglowodany proste, nadmierną ilość soli. Warto przemyśleć również spożywanie większych porcji jedzenia, ale rzadziej. Po prostu najadajmy się do syta, jeśli mamy taką potrzebę, gdyż w przeciwnym razie będziemy sięgać po najczęściej niezdrowe przekąski. Jeśli preferujemy jedzenie rzadziej, a mniej, warto zadbać aby te były również zdrowe i pełnowartościowe. W diecie ważna jest odpowiednia podaż pełnowartościowego białka. Niezależnie od tego czy jemy po jarsku, czy spożywamy mięso, warto pamiętać, że rośliny strączkowe sycą na dłużej niż na przykład kotlet schabowy. Warto wprowadzić je do swojego jadłospisu, ponieważ również pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Pamiętajmy również o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, czyli około jeden i pół litra czystej wody dziennie. Szczególnie latem należy pamiętać o odpowiedniej podaży elektrolitów, a także pierwiastków takich jak potas, sód. Doskonałym ich źródłem w odpowiedniej proporcji są owoce, będące uzupełnieniem diety.

Zaburzenia hormonalne

Niekiedy odczuwanie ciągłego głodu wiąże się z problemami hormonalnymi, dlatego ważne jest podjęcie leczenia. Często potrzebne jest dobranie odpowiednich leków, co może zrobić tylko lekarz. Warto zatem udać się na wizytę i opowiedzieć o swoich problemach. Możemy również odwiedzić dietetyka, który przy danym schorzeniu ustanowi odpowiednią dietę, co zdecydowanie ułatwi cały proces walki z wilczym głodem, a także spowoduje niemal natychmiastowy spadek wagi.