Strona główna Ciekawostki Jak prawidłowo obchodzić się z miodem?

Jak prawidłowo obchodzić się z miodem?

1163
PODZIEL SIĘ

Miód to jeden z tych pokarmów, jakie są zdrowe i jednocześnie smaczne. Od tysięcy lat jest stosowany i bardzo ceniony przez ludzi, czego dowodem są znaleziska archeologiczne, na przykład te w Egipcie. Ma właściwości prozdrowotne, a w zależności od tego, jaka roślina posłużyła pszczołom za bazę, można nim leczyć różne dolegliwości. Ale nie wszyscy wiedzą jak naprawdę powinno spożywać się miód.

Czy komuś miód może zaszkodzić?

Zwykliśmy sądzić, że miód jest znacznie lepszy od zwykłego cukru białego, ze względu na to, że zawiera szereg witamin. To prawda, ale warto pamiętać, że jest to również cukier prosty! Miód to prawie w całości glukoza. Jest ona wchłaniana przez organizm bardzo szybko, przez co jest to substancja o wysokim indeksie glikemicznym. Nie trudno się zatem domyślić, że nie jest wskazana dla osób mających problemy z wysokością cukru we krwi, jak i dla cukrzyków. Osoby, które chcą dbać o linię powinny wiedzieć, że herbata osłodzona miodem wcale nie ma mniej kalorii niż ta ze zwykłym cukrem. Ciasto i ciastka z dodatkiem miodu ponadto ze względu na wysoką temperaturę przygotowania, nie mają również żadnych szczególnych właściwości zdrowotnych. Istnieje wiele innych zamienników cukru, o znacznie mniejszej kaloryczności, które lepiej nadają się do tej roli. Miodu nie powinno się nadużywać, jeśli chce się zachować szczupłą sylwetkę. Przede wszystkim miód powinien zostać potraktowany jako lekarstwo. Jest doskonałym środkiem antyseptycznym, nadaje się więc w stanach przeziębienia, jako środek pomocniczy. Popularne są różne mikstury zawierające miód i są one skuteczne. Nie należy jednak miodu nadużywać, szczególnie u małych dzieci. Jak każde lekarstwo miód może zaszkodzić. Szczególnie ostrożni powinni być wszyscy alergicy. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Niekiedy miody mogą zostać użyte jako szczepionka dla alergików przed sezonem pylenia danej rośliny. Okazuje się, że wówczas osoby takie lepiej znoszą ten czas. Najlepiej do tej roli nadaje się oczywiście miód wielokwiatowy. Bez testów nie zawsze wiadomo, która konkretnie roślina powoduje przykre dolegliwości, miód wielokwiatowy zawiera w sobie cząstki wielu różnych roślin. Bywa też, że alergicy cierpią z powodu kilku różnych pyłków kwiatowych.

Skąd brać miód?

Miody kupowane w supermarketach nie zawsze są dobrej jakości. Dobry miód nie jest najczęściej tani, ale mądrze stosowany starcza na jakiś czas. Dobry miód rozpoznać można po krystalicznej, białawej konsystencji. Nie jest to wada, a naturalny proces. Wystarczy odrobina ciepłej, ale nie gorącej wody, żeby przywrócić płynną konsystencję. Jeśli miody są reklamowane jako zawsze w odpowiedniej konsystencji, to znaczy, że zostały poddane dodatkowej obróbce. Należy unikać takich syropów. Najlepiej miody czerpać od ludzi, którzy posiadają kilka pasiek, sami hodują pszczoły. Często takich ludzi można spotkać w mniejszych miastach, na wsiach. Również w tych miejscach same pszczoły mają większą szansę zebrać pyłek z roślin dziko rosnących, które nie były do tej pory pryskane. Pasieki do hodowli masowej często stają w pobliżu dużych pól, które są pryskane sztucznymi środkami chemicznymi. Powodują one zatrucie pszczół, ich śmierć, nie pozostają bez wpływu na skład miodu. Taki miód jest toksyczny.

Pozostałe wskazówki jak spożywać miód

Najlepszą porą na kupowanie miodu jest jesień. Tuż po lecie miody są najlepszej jakości, ponieważ rośliny miały dużo słońca i miały relatywnie najlepszą kondycję. Miód ze względu na dużą ilość cukrów powinien być spożywany raczej do południa. W przeciwnym razie może mieć tendencję nadmiernego pobudzania, szczególnie dzieci. Będą one miały trudności z wyciszeniem się na wieczór, ze spokojnym snem. Ludzie mogą czuć się zbytnio pobudzeni, przynajmniej przez jakiś czas, a następnie, raptownie, wycieńczeni. Takie skoki nikomu nie służą. Miód najlepsze właściwości ma spożywany w swojej normalnej postaci, prosto z łyżki. Dla niektórych jest jednak zbyt słodki. Aby to zmienić najlepiej rozpuścić go w wodzie. Jednak nie może to być wrzątek, ani nawet lekko przestudzona, gorąca woda. Powoduje ona zniszczenie ważnych witamin i enzymów w miodzie. Taki napój staje się nie bardziej wartościowy niż woda z cukrem. Woda powinna być chłodna. Popularne picie miodu z cytryną, chociaż smaczne, także nie jest zbyt dobrym pomysłem. Wszystko co zawiera witaminę C niestety szkodzi właściwościom miodu. Miodu lepiej nie mieszać również z produktami zawierającymi duże ilości białka. Powoduje to kłopoty z trawieniem, a w przypadku na przykład zmieszania z mlekiem, powoduje wysoki skok cukru we krwi. Nie jest zalecany do spożywania z serkiem tofu.

Przechowywanie miodu

Miody powinny być przechowywane w szklanych lub kamionkowych naczyniach. Nie wolno zostawiać ich na słońcu, a raczej w zacienionej spiżarni. Wówczas przechowują się najlepiej. Dobrze zabezpieczony w słoiku miód jest zdatny do spożycia przez wiele miesięcy. Warunkiem jest to, by nie dostawało się do niego zbyt wiele powietrza i różnych zapachów. Powoduje to pogorszenie jakości miodu.