Strona główna Diety Właściwości i hodowla kombuchy

Właściwości i hodowla kombuchy

1305
PODZIEL SIĘ

Kombucha, czyli grzyb herbaciany jest żywym organizmem hodowanym na specjalnej pożywce. Posiada przy tym wiele niezwykłych właściwości leczniczych poprzez to, że zawiera wiele niezbędnych witamin i mikroelementów, może więc pełnić rolę naturalnego suplementu, a niektórzy stosują go jako środek leczniczy na różnego rodzaju schorzenia.

Pochodzenie grzyba herbacianego

Kombucha herbaciana jest znana już od ponad dwóch tysięcy lat, a jej pochodzenie azjatyckie, Rosja, Daleki Wschód, Kaukaz. Jest znana w starożytnych przekazach, jako środek, który daje ludziom długowieczność w zdrowiu i sile. Coś musi być na rzeczy, ponieważ wielu ludzi spożywających grzyby jest w stanie osiągnąć wiek około stu lat. Nic dziwnego, że wielu ludzi jest tak zainteresowanych spożywaniem grzyba, na całym świecie trwają badania nad nim, także w Polsce. Nazwa grzyba wywodzi się od słów kombu (brązowa alga) oraz cha (napój). To w istocie kilka szczepów pożytecznych bakterii i drożdży, które są w stanie żyć ze sobą nie szkodząc sobie nawzajem. Kombucha przybiera kolor kremowy, w zależności od wieku przypomina placek lub naleśnik o różnej średnicy. Może osiągać nawet dwadzieścia centymetrów średnicy. Grzyb herbaciany może być wyhodowany samodzielnie, w tym celu należy zakupić odpowiednio przygotowany grzyb w sklepie ze zdrową żywnością.

Właściwości kombuchy

Kombucha to bomba pod wzgędem zawartości witamin, które są naturalnie produkowane przez bakterie i drożdże w czasie rozrostu. Znajdują się w nim witaminy główne witaminy z grupy B, w tym witamina B12. Jest to źródło wielu pożytecznych kwasów: glukuronowy, mlekowy, octowy, jabłkowy, winowy, foliowy, cytrynowy, szczawiowy. Taka mieszanka doskonale nadaje się dla ludzi walczących z nadwagą, ponieważ idealnie reguluje apetyt. Ponadto grzyb dzięki zawartości bakterii usprawnia działanie układu pokarmowego, jest naturalnym probiotykiem. Do minerałów, jakie znajdują się w grzybie należą: sód, potas, magnez, żelazo, cynk, wapno, miedź. Mieszanka ta pozwala na zachowanie zdrowych, lśniących włosów, ładnej skóry oraz paznokci. Ponadto magnez zwiększa sprawność systemu nerwowego. Warto wspomnieć, że różne szczepy mają tendencję do produkowania większej lub mniejszej ilości danych składników, przez co znamienne są różnice w proporcjach składników. Wiele zależy od tego na jakim napoju wychodowano dany szczep. Grzyb herbaciany jest skutecznym suplementem poprawiającym zdrowie, ale również zauważono, że jego spożywanie działa na wiele różnych dolegliwości. Jest bardzo dobrym środkiem zwiększającym odporność organizmu, pozwala więc na leczenie przeziębień i chorób bakteryjnych oraz wirusowych. Pomaga również zapobiegać zakażeniom. Jest stosowany w przypadku schorzeń jelit, na przykład grzybicy czy przy zespole jelita drażliwego. Łagodzi objawy pewnych chorób przewlekłych, na przykład astmę, reumatyzm, miażdżyca, dna moczanowa. Może być stosowany przy każdym schorzeniu, jako środek pomocniczy, ponieważ doskonale oczyszcza organizm. Jest dobry w przywracaniu odpowiedniej równowagi zasadowo kwasowej. Kombuchę stosuje się czasami jako okład na rany, przyśpiesza wówczas ich gojenie się. Również w przypadku opuchnięć i stłuczeń okłady są bardzo skuteczne.

Jak wyhodować kombuchę?

Hodowla kombuchy nie jest skomplikowana i może być z powodzeniem praktykowana w domu. W sklepach ze zdrową żywnością należy zakupić starter, czyli specjalne grzyby. Możliwy jest również zakup przez internet na stronach oferujących zdrową żywność i nie tylko. Po zakupie grzybka potrzebny będzie jeszcze cukier, jako pożywka dla rozrastającego się grzyba oraz wywar z herbaty. Do szklanej i nieprzezroczystej butelki lub słoja (w kolorze ciemnobrązowym lub fioletowym) należy wsypać około pół szklanki cukru i wymieszać go z herbatą. Nie ma znaczenia jaka to jest herbata, czarna, zielona, biała, czy jakieś zioło. Należy zaparzyć około litra napoju i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Następnie dodać należy zaczyn, czyli płyn, w którym powinien pływać grzybek, jaki otrzymamy po jego zakupie. Sam grzybek powinien zostać umyty. Gdy już wszystkie składniki są ze sobą połączone, należy i jego umieścić w naczyniu. Naczynie następnie należy przykryć gazą lub watą i zabezpieczyć gumką. Grzyb najlepiej rozwija się w cieple, dlatego warto wybrać dla niego miejsce, gdzie temperatura przekracza dwadzieścia stopni. Nie należy dopuszczać do zaczynu słońca. Tak przygotowany napój można pić po ponad dwóch tygodniach od rozpoczęcia fermentacji. Dawkowanie grzyba jest prozdrowotne. Dziennie nie należy przekraczać trzech łyżek stołowych napoju. Po skończeniu jednego naczynia można od razu rozpocząć nową fermentację, o ile grzyb nie zaczyna pleśnieć. Pierwsze dni stosowania kombuchy mogą spowodować kiepskie samopoczucie, wówczas wiadomo, że organizm intensywnie się oczyszcza. Nie jest to nic niepożądanego i nie należy przerywać picia napoju. Plusem stosowania napoju jest fakt, że smakuje on wyjątkowo dobrze, przypadnie na pewno do gustu nawet najmłodszym członkom rodziny.