Strona główna Ciekawostki Sposoby na pasożyty

Sposoby na pasożyty

1056
PODZIEL SIĘ

Temat pasożytów jest u nas tematem tabu, kojarzy się z patologią i skrajnym ubóstwem. Tymczasem prawda o nich jest okrutna – wszyscy jesteśmy potencjalnymi nosicielami jakiegoś pasożyta. Wydaje się to niemożliwie, ponieważ czujemy się całkiem zdrowi, a badania kału nie wykrywają niczego. Jednak okazuje się, że niektóre pasożyty są tak maleńkie, że mogą żyć na przykład w komórce zwierzęcej. Jak uniknąć robaków?

Czy wszyscy powinniśmy się odrobaczać?

Weterynarze zalecają, by zwierzaki domowe, czyli psy i koty były odrobaczane dwa razy w roku. Są one źródłem pasożytów, które są niebezpieczne dla człowieka. Koty przenoszą chorobę zwaną toksoplazmozą, powodującą powiększenie węzłów chłonnych, objawy podobne do grypy, a nieleczona może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych i mózgu, w rezultacie śmierci. Jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży gdyż uszkadza płód. Coraz więcej lekarzy jest za tym, aby odrobaczać regularnie nie tylko zwierzęta, ale również siebie samych. Wiele pasożytów w naszym organizmie jest ukrytych. Swoją obecność objawiają tylko czasem. Ma to związek z fazami księżyca, jak twierdzi doktor Wojciech Ozimek. Wówczas wiele pasożytów przeżywa okres godowy, czyli składają jaja. W czasie pełni człowiek zarażony zaczyna czuć się źle, ma objawy chorobowe, przypominające grypę, które jednak samoistnie mijają tuż po okresie pełni. Oznacza to najprawdopodobniej, że nawet jeśli nie ma żadnych przesłanek, by wierzyć iż jesteśmy zarażeni, to prawdopodobne. Warto wykonać badanie kału na obecność pasożytów właśnie w okolicy pełni, by przekonać się, że nie ma tam jaj pasożytów. Odrobaczanie profilaktyczne, gdy nie ma ku temu przesłanek wydaje się wielu osobom kontrowersyjne. Jednak przyjęcie leków przeciw pasożytniczych w wielu przypadkach poprawia komfort życia osób, jak również zażegnuje wiele problemów zdrowotnych, których nie dało się do tej pory skutecznie wyleczyć. Wszystko dlatego, że obecność pasożytów wywołuje czasem dziwne objawy, jak na przykład ból stawów. Taka osoba może być leczona środkami przeciwbólowymi, ale nikt nie docieka przyczyny choroby.

Sposoby na uniknięcie pasożytów

Niewielu z nas idąc do lekarza uzyska zielone światło do terapii, o ile nie ma żadnych ku temu przesłanek. Dlatego tak ważne jest badanie w okolicach pełni, jak również uważne obserwowanie objawów. Możemy również spróbować chronić się przed zakażeniem na własną rękę. Przede wszystkim w przypadku posiadania zwierząt domowych należy je regularnie odrobaczać. Nikomu oczywiście nie trzeba powtarzać, że pojawienie się takich zwierząt w domu jak myszy i szczury powinno skończyć się ich usunięciem. Również owady są groźne, latem należy chronić się przed muchami, osami, szerszeniami w domu. Warto pamiętać, że magazyny większości supermarketów są domem dla szczurów i myszy. Aby uniknąć chorób nie należy zjadać pokarmów i pić napojów bezpośrednio z opakowań i puszek. Przed otwarciem dobrze jest je odkazić. Dokładnemu myciu, a nie tylko spłukaniu, podlegają wszystkie kupione owoce i warzywa. Bardzo istotne jest dokładne mycie rąk kilka razy dziennie, szczególnie przed posiłkami. Należy zadbać o to, by dzieci myły ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami. Trzeba ograniczyć kontakt dzieci ze dzikimi zwierzętami, nie wolno pozwalać, aby je dotykały. Nie wolno pozwalać, by dotykały je w okolicy ogona nawet domowych zwierząt. Niektóre dzieci widząc na drodze na przykład martwe ptaki, będą chciały ich dotknąć. Nikt nie powinien dotykać martwych zwierząt i niektórych żywych, na przykład gołębi. Są one nosicielami przerażającej ilości baterii i pasożytów. Nie wolno również pozwalać dzieciom, by bawiły się w wolno stojących piaskownicach, gdyż jest to najczęściej kuweta kotów i psów, nie wolno im również pić wody z fontann. Unikamy wkładania rąk do ust. Ważne jest źródło wody pitnej, powinno być bieżące, woda zaś przegotowana i odfiltrowana. Istotna jest regularna dezynfekcja toalety. Zarazki potrafią unosić się przy spłukiwaniu wody na wiele metrów, dlatego należy spłukiwać wodę przy zamkniętej muszli klozetowej. Ponadto zadbać o czystość całej łazienki, szczoteczek do zębów nie trzymać w okolicy toalety. Dobrze jest w miarę możliwości unikać takich miejsc jak szpitale, przychodnie lekarskie.

Naturalne środki lecznicze

Profilaktyka chorób odpasożytniczych to nie również dbanie o własne zdrowie w sposób naturalny. Bardzo istotne jest utrzymywanie dobrego stanu odporności oraz układu pokarmowego. Układ ten to najczęstsza droga dla pasożytów. Jelita powinny być chronione przez specjalne bakterie. Aby tak było, ważne jest dbanie o przyjmowanie probiotyków. W miarę możliwości powinno to być jedzenie kwaszone lub fermentowane, czyli na przykład ogórki kiszone, kapusta kiszona, jogurty naturalne, kefir. Należy dbać o przyjmowanie odpowiednich witamin i minerałów, magnezu, wapnia, żelaza, cynku. Dobre rezultaty dają zioła, mające działanie odstraszające na pasożyty. Od dawien dawna na wiele rodzajów pasożytów znany jest na przykład dziś już zapomniany wrotycz, roślina bardzo popularna na łąkach i w lasach. Innymi ziołami przeciw pasożytniczymi są szałwia, lawenda, mięta, oregano.