Strona główna Fitness i sport Zanim połkniesz tabletkę – metody walki z bólem

Zanim połkniesz tabletkę – metody walki z bólem

865
PODZIEL SIĘ

Jeśli coś boli to znaczy, że trzeba wziąć lekarstwo. Tak przynajmniej rozumie to większość ludzi. Oczywiście, trzeba zrobić wszystko, by cierpieć jak najmniej, ale z drugiej strony łykanie tabletki za każdym razem, kiedy coś strzyknie w boku nie jest żadnym rozwiązaniem. Chociaż leki przeciwbólowe są dostępne bez recepty, nie oznacza to, że są stuprocentowo bezpieczne. Powinny być połykane wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. W przypadku lekkiego i średniego bólu najpierw lepiej jest wykorzystać inne metody radzenia sobie z nim, zanim połknie się tabletkę nieobojętną dla zdrowia.

Masaż na ból

Ból głowy to najczęstsza dolegliwość zmuszająca do połknięcia tabletki. Chroniczny ból głowy, czyl migrena, to choroba wymagająca całej terapii. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, od neurologicznych, nawet poprzez psychiczne. Dlatego migreny nie wolno lekceważyć. Jednak w przypadku zwykłego, przejściowego bólu głowy, wystarczy prosty masaż, z reguły od razu przynoszący ulgę. Punktami, które należy masować samemu lub poprosić o to inną osobę są szczyt głowy w miejscu dawnego ciemiączka. Należy lekko uciskać i masować palcami ruchami okrężnymi wzdłóż cięmiączka. Innymi ważnymi punktami są czoło, skronie, kości jarzmowe. Ważnym punktem jest podstawa nosa. Masaż jest dobrym rozwiązaniem na różnego rodzaju bóle. Sprawia, że bolesne miejsce się rozgrzewa i ćwiczy. Dzięki temu kontuzje leczone są znacznie szybciej. Jednak nie każdy ból wolno leczyć masażem. Nie jest on wskazany na przykład u osób cierpiących na nowotwory.

Zrelaksuj się i odpręż umysł

Ból nasila się w stanie napięcia emocjonalnego. Dlatego dobrze jest się czymś zająć dla odprężenia. Może to być na przykład oglądanie ulubionego filmu, słuchanie muzyki. Wszystko to ma także na celu odwrócenie uwagi od bólu. Skupianie się na nim i złoszczenie się z powodu jego wystąpienia z pewnością nie pomogą w uldze. Lepiej jest także nie podążąć w stronę używek. Picie alkoholu lub palenie papierosów jest zawsze złym pomysłem. Często ból wynika z nagromadzenia toksyn w organizmie, a używki to tylko kolejna ich porcja. Ponadto organizm zajęty walką z tosycznymi substancjami nie jest w stanie poprawnie poradzić sobie z dolegliwościami.

Ciepła kąpiel na ból

Bóle mięśni i stawów są popularne wśród sportowców. Wówczas na ból pomóc może ciepła, ale nie nazbyt gorąca kąpiel. Ciepło sprawia, że mięśnie rozluźniają się, a krew krąży szybciej. Kąpiel jest rozwiązaniem także na ból głowy, czy bóle wewnętrzne, na przykład ból nerek. Do wody dodać można różne olejki eteryczne, na przykład relaksujący zapach lawendy, trawę owsianą. Dobre rezultaty daje dodatek soli z morza Martwego.

Napij się

Woda ma kluczowe znaczenie dla gospodarki elektrolitowej organizmu. To jej zaburzenie jest często przyczyną bólów głowy. Dlatego wypicie jej litra w okresie około godziny powinno pomóc na nagły ból. Czasem na ból głowy pomaga filiżanka dobrej jakości kawy.

Zmień miejsce pobytu

W przypadku każdego rodzaju bólu dobrym rozwiązaniem jest wyjście na świeże powietrze, najlepiej w otoczenie roślinności. Ból głowy bywa przyczyną nadmiernego nagromadzenia się dwutlenku węgla, dlatego ważne jest by chociaż dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Rośliny są źródłem jonów ujemnych, które są korzystne dla człowieka. Zbytnie nagromadzenie jonów dodatnich, jakie produkują urządzenia elektryczne sprzyja powstawaniu bólu.

Metody leczenia przewlekłego bólu

Nawet przewlekły ból chorobowy nie wymaga połykania wielu różnych leków przeciwbólowych. Coraz powszechniejsze stają się terapie nieinwazyjne mające na celu przyniesienie ulgi pacjentom. Warto interesować się takimi terapiami jak krioterapia oraz termoterapia. Krioterapia to metoda leczenia przy pomocy chłodu, a nawet ogromnego zimna, dochodzącego do minus trzydziestu stopni. W komorze kriogenicznej pacjenici przebywają bardzo krótki czas. Termoterapia to odwrotność kroterpapii, czyli leczenie ciepłem. Najczęściej punktowo. Bardziej popularną metodą leczniczną są ultradźwięki. Pozwalają one na upośledzenie działania włókien nerowowych odpowiedzialnych za ból, a nawet wyłączają je już na zawsze. Dlatego metoda ta pozwala na bardzo dobre efekty terapii.

Zapobiegaj bólowi

Niektórzy ludzie mają tendencję do odczuwania specyficznego bólu. Przez lata mogą nauczyć się rozpoznawać czynniki, jakie są przyczyną jego powstawania. Nawet jeśli nie wiadomo, co jest jego przyczyną ważne by traktować swoje ciało z troską. Starać się, by go nie przemęczać i nadwyrężać, na przykład zbyt ciężkim treningiem. Niekiedy takie sygnały jak lekki ból bywają ignorowane. Jeśli problem powtarza się, na przykład po ćwiczeniach, jest to znak, że z czasem będzie się nasilał. Warto wtedy zachować czujność, odwiedzić lekarza. Niehigieniczny tryb życia niestety nie sprzyja zapobieganiu bólowi. Notoryczne upijanie się, całonocne imprezy, spędzanie całych dni na wysokich obcasach, a wreszcie nadmiar stresu są przyczynami powtarzającego się bólu. Zdrowe życie, oparte na jedzeniu pożytecznego pokarmu, oraz na regularnym ruchu pozwala na znaczące zmniejszenie ryzyka powstawania nieprzyjemnych doznań.