Strona główna Diety Dieta przy anemii

Dieta przy anemii

1211
PODZIEL SIĘ

Żelazo jest bardzo istotnym składnikiem diety. Pełni w organizmie ważne role, szczególnie z punktu widzenia kobiet. To one tracą żelazo co miesiąc w okresie krwawienia miesięcznego, jest to pierwiastek niezbędny dla zdrowej ciąży i porodu. U wszystkich ludzi odpowiada za szybkość przenoszenia cząsteczek tlenu we krwi, jest więc niezbędne by zapewnić odpowiednie ukrwienie wszystkich ważnych narządów. Oprócz tego stanowi część budulca krwi, odpowiadając za jej skład komórkowy. Jest także bardzo potrzebne w procesach metabolicznych. Niedobór żelaza jest przyczyną choroby zwanej anemią.

Objawy anemii

Chociaż współcześnie wiele chorób, które niegdyś były w stanie doprowadzić nawet do śmierci nie powinno mieć miejsca, to wciąż zdarzają się zaburzenia takie jak anemia. Istnieje kilka jej rodzajów, najbardziej znane są dwa rodzaje, czyli anemia sierpowata i złośliwa. Pozostałe rodzaje to niedokrwistość pokrwotoczna, niedokrwistość hemolipiczna oraz aplastyczna.

    • anemia sierpowata jest chorobą wrodzoną. W wyniku zaburzeń genetycznych krwinki czerwone przybierają formę charakterystycznych sierpów i ich działanie jest upośledzone.
    • Anemia złośliwa powstaje w wyniku niedoboru witaminy B12.
    • Niedokrwistość pokrwotoczna powstaje w wyniku dużej utraty krwi.
    • Niedokrwistość hemolipiczna jest wynikiem choroby autoimmunologicznej.
    • Niedokrwistość aplastyczna to niemożność wytworzenia zdrowych krwinek czerwonych.

Jak widać anemia nie zawsze jest przyczyną stosowanej diety, chociaż powszechnie choroba ta kojarzy się z wegetarianami oraz weganami cierpiącymi na niedobór witaminy B12. Niezależnie od rodzaju choroby, anemia daje podobne objawy, ponieważ wynika z upośledzenia działania krwi, która jest znana jako życiodajny płyn. Do najważniejszych zaburzeń przy tej chorobie zalicza się:

    • obniżenie nastroju, zmniejszenie aktywności życiowej, chandra, rozwój depresji.
    • Blade dziąsła, bladość ogólna skóry.
    • Łatwo tworzące się i trudno gojące się siniaki, drobne rany.
    • Pojawiające się napady duszności, zmęczenia przy wysiłku fizycznym.
    • Zawroty głowy, omdlenia.
    • Wrażliwość na zimno (nie ustępuje mimo ciepłego ubrania).
    • Utrata apetytu, powracające biegunki, nudności.

Suplementacja żelazem

W przypadku stwierdzenia niedokrwistości zaleca się głównie przyjmowanie żelaza. Najczęściej sięga się po suplementy diety, ale ich przyjmowanie nie jest odpowiednie dla wszystkich. Wielu ludzi źle znosi przyjmowanie sztucznych preparatów z żelazem, niestety często jest to konieczne, szczególnie w przypadku ostrych niedoborów. Do najczęstszych objawów nietolerancji należą zaparcia, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, ogólne rozbicie. Kobiety mogą odczuwać lekkie skurcze macicy nawet gdy znajdują się w pierwszej fazie cyklu. Okazuje się, że przyjmowanie syntetycznego żelaza na przykład w okresie ciąży źle wpływa na rozwijający się płód, mogąc powodować niską wagę urodzeniową, zatrucie ciążowe, a także przedwczesny poród. Osoby, które zażywają syntetyczne żelazo nie powinny robić tego stale. Suplementacja w przypadku kobiet w ciąży i wszystkich cierpiących na niedokrwistość powinna być mądrze przeprowadzona i wyłącznie w uzasadnionym przypadku. Lepiej nie stosować suplementacji na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Co jeść przy zagrożeniu anemią?

Niski poziom żelaza wskazuje na oczywisty fakt, że należy je uzupełniać. Zastosować należy odpowiednią dietę, ponieważ żelazo z pożywienia jest lepiej przyswajalne. Produktami zawierającymi duże ilości żelaza są na przykład jaja, amarantus, świeże tłuste ryby, ziarna, nasiona roślin strączkowych, nać pietruszki. Dobrym źródłem żelaza jest oczywiście mięso, szczególnie podroby, czyli wątroba, nerki, serca. W diecie nie powinno zabraknąć ziemniaków, ryżu, warzyw. Dużo żelaza znajduje się w sezamie, co istotne niełuskanym. Dobrze jest zastosować zioła jak imbir, żeń szeń, czy nasza rodzima pokrzywa lub mięta. W kuchni stosować można takie przyprawy jak anyż, kminek. Aby zapewnić odpowiednie wchłanianie żelaza dobrze jest zadbać o odpowiedni poziom witaminy C. Jest ona obecna w wielu owocach i warzywach na przykład w ananasie, mango, w przetworach sfermentowanych jak kapusta, ogórki, w burakach. Dobrym pomysłem jest przyswajanie soli fosforanu, ułatwiającej wchłanianie żelaza. Równie ważne jest unikanie produktów, jakie hamują poprawne wchłanianie się żelaza. Są to używki jak papierosy, kawa, czarna herbata. Ponadto słodycze, żywność wysoko przetworzona, zawierająca dużo cukru, produkty mleczne. Oprócz tego nie polecane są szczaw, rabarbar. Zasady te nie działają jednak w przypadku chorób o podłożu genetycznym, czyli anemii sierpowatej oraz niedokrwistości hemoliptycznej. W pozostałych przypadkach wskazane jest zastosowanie odpowiedniego żywienia. W przypadku anemii wynikającej z braku witaminy B12 konieczna jest jej suplementacja. Najlepiej, jeśli odbywa się wraz z spożywaniem pokarmów z witaminami z grupy B, ponieważ działając wspólnie są bardziej efektywne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kwas foliowy.