Strona główna Ciekawostki Naturalne leki przeciwdepresyjne

Naturalne leki przeciwdepresyjne

937
PODZIEL SIĘ

Depresja jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób w społeczeństwie. Co czwarta osoba potrzebuje pomocy psychiatry i psychologa, ale istnieje również grupa osób, które cierpią na depresję, lecz nie szukają pomocy. Często kończą jako samobójcy.

Leki antydepresyjne na receptę a leki naturalne

Aby otrzymać skierowanie na terapię najpierw musimy udać się do lekarza psychiatry. Najczęściej od razu wypisuje on receptę na leki psychotropowe. Niestety nie są one wolne od wad. Stwierdzono, że pacjenci, którzy zażywają leki są bardziej narażeni na ryzyko samobójstwa. Ponadto obciążają one narządy wewnętrzne i mają szereg skutków ubocznych. Nie zawsze również działają, a wiele z nich silnie uzależnia. Jednak często są niezbędne, szczególnie w przypadku ciężkiej depresji i realnego zagrożenia odebrania sobie życia. Wówczas mogą je uratować. Okazuje się, że istnieje wiele leków pochodzących z natury, które mają działanie antydepresyjne. Ich przewaga nad lekami syntetycznymi polega na tym, że nie powodują skutków ubocznych, oraz nie uzależniają, natomiast wykazują skuteczność potwierdzoną badaniami.

Dziurawiec

Roślina ta naturalnie rośnie w nasłonecznionych miejscach od maja do października. To drobne żółte kwiatki, a listki charakteryzują się tym, że gdy spojrzy się na nie pod światło, ukażą się maleńkie, regularne otworki. Dziurawiec bez problemu kupimy w każdej aptece oraz u zielarzy. Możemy go również samodzielnie zbierać. Oficjalnie jest pomocny w leczeniu schorzeń układu pokarmowego oraz jako lek przeciwzapalny. Ale naukowcy od dawna są zainteresowani jego działaniem przeciwdepresyjnym. Dziurawiec jest na tyle skuteczny, że skuteczność ta jest porównywalna z lekami przeciwdepresyjnymi, które są najczęściej wydawane na receptę (z grupy SSRI oraz TLPD). Ważne jest, by pamiętać, że ze względu na działanie dziurawca, nie należy go zażywać razem z tymi lekami. Mamy do wyboru albo dziurawiec albo leki. Dziurawiec jest zatem alternatywą nawet dla pacjentów z ciężką depresją. Istnieje jednak grupa osób, która nie reaguje na dziurawca. Podobnie dzieje się również z lekami przeciwdepresyjnymi, z tym wyjątkiem, ze dziurawiec nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Dziurawiec możemy spożywać w postaci skoncentrowanej nalewki, herbatki ziołowej, lub tabletek Deprim. W czasie zażywania dziurawca nie powinno się korzystać z kąpieli słonecznych, ponieważ wywołuje alergię skórną.

Konopia siewna

Konopie siewne mają niewiele wspólnego z narkotykami, a badania nad ich działaniem wciąż trwają. Niemniej jednak ustalono, że konopie bardzo pożytecznie wpływają na układ nerwowy człowieka. Olej konopny jest powszechnie wykorzystywany jako lekarstwo na wiele choroby o podłożu nerwowym, na przykład padaczkę, czy nawet autyzm. Okazuje się, że zażywanie oleju pomaga zmniejszyć ataki padaczki u osób chorych. Do tego stopnia, że osoba, która przeżywa nawet kilkadziesiąt napadów padaczki dziennie (ryzyko śmierci), jest w stanie całkowicie uniknąć ataków lub zmniejszyć je do minimum. Konopia będzie pomocna w leczeniu depresji, ponieważ stabilizuje i wzmacnia układ nerwowy, a także działa tonizująco na gospodarkę hormonalną, która jest bardzo związana z depresją. Zażywanie oleju konopnego pomaga zwalczyć lęki, które pojawiają się przy depresji. Ważne aby pamiętać, że konopia jest lekiem wspomagającym leczenie tej choroby.

Cynk

Jest to minerał, na którego niedobór cierpi większa część społeczeństwa. Wynika to z braku cynku w glebie oraz co za tym idzie w spożywanych przez nas plonach. Duża ilość cynku znajduje się w nasionach i zbożach, ale współcześnie najczęściej spożywamy pokarm wysoko przetworzony. Tymczasem cynk jest bardzo istotny w prawidłowej pracy układu nerwowego, ponieważ wchodzi w interakcje z komórkami mózgowymi. Terapia cynkiem pozwala na większe i bardziej efektywne zwalczanie depresji, na wespół z innymi środkami. Możemy zastosować suplementację cynkiem dobrej jakości, ale warto czerpać cynk z naturalnych źródeł. Są to owoce morza, morskie ryby, rośliny strączkowe, nasiona (dynia, sezam), pestki, orzechy. Źródłem cynku są zioła, ponadto uzupełniają organizm w inne ważne witaminy i mikroelementy. Warto pić pokrzywę, która zawiera również witaminę A oraz krzem. Razem poprawiają wygląd skóry.

Kreatyna

Jest to substancja, która jest naturalnie produkowana przez organizm człowieka. Jest zażywana przez sportowców w celu zwiększenia przyrostu masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. Jej działanie polega na zwiększonym dostarczaniu energii do wszystkich komórek organizmu. Dotychczasowe badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych przyjmowania kreatyny. Dlatego chętnie jest ona stosowana i jest w pełni legalnym suplementem dla sportowców. Mężczyźni mają naturalnie większe ilości kreatyny w organizmie, dlatego większy efekt jej działania powinny dostrzec kobiety. Zaleca się, aby spożywać około pięciu do dziesięciu gramów kreatyny dziennie. Sportowcy zażywają jej często więcej, ale w przypadku leczenia depresji zauważono, że już taka dawka ma działanie terapeutyczne.