Strona główna Ciekawostki Właściwości soli leczniczej w detoksie oraz pielęgnacji urody

Właściwości soli leczniczej w detoksie oraz pielęgnacji urody

761
PODZIEL SIĘ

Sól w naszym codziennym życiu pełni ważne role. Z jednej strony jest niezbędna do przeżycia i prawidłowej pracy całego organizmu, z drugiej jej nadmiar poważnie szkodzi. Ponadto sól soli nierówna. Jak poprawnie używać soli?

Rola soli w organizmie

Sól pełni w naszym organizmie wiele ról. Przede wszystkim uzupełnia elektrolity i bieże udział w gospodarce wodnej organizmu, zapewniając mu odpowiednie nawodnienie. Tylko odpowiedni poziom sodu oraz potasu jest w stanie zachować prawidłowe ciśnienie osmotyczne w błonach komórkowych organizmu. Odpowiedni poziom sodu, głównego składnika soli jest niezbędny do transportowania aminokwasów oraz węglowodanów w komórkach. To właśnie równowaga potasowo sodowa zapewnia lepsze wchłanianie wszystkich korzystnych dla organizmu substancji. Jeśli jest zaburzona błona komórkowa nie jest w stanie przepuścić tak istotnych dla nas minerałów, przez co spożywanie na przykład wapna jest nieskuteczne. Po prostu przechodzi ono przez ciało i zostaje wydalone, zamiast wchłonięte. To sód zapewnia właściwą równowagę kwasowo zasadową w organizmie człowieka. Braki w sodzie w organizmie powodują takie objawy jak drżenie powieki, ból pleców. Z kolei zbytnie zakwaszenie czyli nadmiar soli w organizmie również powoduje wiele zaburzeń fizycznych i psychicznych, jest przyczyną zaostrzenia się i rozwoju chorób, na przykład cukrzycy. Zbyt duże spożycie soli powoduje nadciśnienie i uszkodzenie nerek.

Sól, ale jaka?

Spożywanie soli w rozsądnych ilościach jest niezbędne, lecz czy każda sól się do tego nadaje? Nasza zwykła kuchenna sól z solniczki niestety ma niewiele wspólnego z jej oryginalnym wcieleniem. Jest maksymalnie oczyszczona do postaci samego NaCl, czyli chlorku sodu, pozbawiona większości pożytecznych minerałów. Znacznie lepiej do celów leczenia naturalnego nadaje się sól nieoczyszczona, himalajska lub morska. Ta ostatnia jednak może być zanieczyszczona, w zależności z jakiego miejsca na świecie pochodzi. Sole te zawierają odpowiednią ilość składników mineralnych, potasu, sodu, żelazo, magnez, wapń. Dobra sól jest również źródłem jonów ujemnych. Niekiedy zwykła sól kuchenna jest dodatkowo jodowana, aby zapobiec chorobom tarczycy wśród ludzi. Jednak jod jest pierwiastkiem, którego należy używać rozsądnie. Jodowanej soli nie wolno przedawkować.

Sól himalajska zwiększa zawartość substancji mineralnych

Sól himalajska pochodzi z miejsca w Himalajach, gdzie niegdyś znajdował się ocean. Gdy woda wyparowała, została po niej różowa sól. Jest ona najczystszą solą na naszej planecie, pochodzącą z pierwotnych złóż. Dlatego jest tak ceniona, ponieważ zawiera wysokie dawki dobrych pierwiastków, gwarantujących zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak i nasza zwykła sól wydobywana niegdyś w Wieliczce posiada podobne właściwości i niczym nie ustępuje tej himalajskiej. Mimo to jest ona ceniona jako środek pomagający zwiększyć zawartość substancji mineralnych w organizmie człowieka. Dodawana do potraw zamiast chlorku sodu znacząco podnosi ich korzyści zdrowotne, jednocześnie zapewnia iż potrawy nie stracą nic ze smaku. Sól taka może być wykorzystywana w niewielkich ilościach u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze zamiast NaCl.

Sól w detoksie

Zwykła sól z solniczki posiada znane w medycynie ludowej zastosowanie jako środka przeczyszczającego. W tym celu należy wypijać na czczo osoloną wodę, nie przekraczając ilości trzech gramów dziennie. Jednak aby detoks był poprawny i skuteczny należy używać pełnowartościowej soli. Zawarte w soli himalajskiej składniki mineralne przyśpieszają oczyszczanie organizmu, jak również zwiększają przemianę materii, usprawniając pozbycie się produktów pozostałych ze spożycia pokarmów. Aby detoks był skuteczny, należy pić solanki na bazie soli himalajskiej, najlepiej rano na czczo, w godzinach od piątej do dziewiątej rano, kiedy pęcherzyk żółciowy oraz jelita są najbardziej aktywne. Sól himalajska ma właściwości rozpuszczające stare, zgromadzone w organizmie złogi, na przykład kryształy kwasów w stawach przy dnie moczanowej. Pomaga w wypłukiwaniu metali ciężkich z organizmu, takich jak kadm i ołów zawarte na przykład w dymie papierosowym. Sól himalajska jest stosowana przy chorobach skóry, jak trądzik, łuszczyca, egzema. Może być zastosowana do oczyszczania tarczycy. Sól himalajska pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Płukanki nosa pozwalają leczyć podrażnione błony śluzowe w przypadku kataru, chorób zatok.

Kąpiele oczyszczające

Bardzo pożyteczna jest kąpiel w soli himalajskiej. Skóra pełni bardzo istotną rolę w odprowadzaniu toksyn z organizmu. Kąpiel z jednej strony pozwala się oczyścić i usunąć toksyny, z drugiej poprzez skórę do organizmu zostają wprowadzone pożyteczne minerały, takie jak magnez. Sól ma bardzo dobry wpływ na skórę, pozwala pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka, zmiękcza go. Skóra staje się miękka i nawilżona na dłużej. Ponadto kąpie pozwalają na zwiększenie napięcia skóry i jej jędrności. Jest skuteczna w leczeniu cellulitu. Na bazie soli himalajskiej przygotowywane są również kosmetki do użytku codziennego.