Strona główna Diety Czy jedzenie ma wpływ na długość życia?

Czy jedzenie ma wpływ na długość życia?

2684
PODZIEL SIĘ

Wielu z nas zastanawia się co zrobić, by żyć długo i cieszyć się zdrowiem. Czy istnieje jeden konkretny przepis jak tego dokonać? Niektórzy twierdzą, że kluczem są po prostu dobre geny. Jednak badania pokazują, że ludzie długowieczni, a ci o przeciętnej długości życia nie różnią się znacząco pod względem genetycznym. Wynika z tego, że każdy, niezależnie od tego gdzie żyje posiada potencjalną długość życia około sto dwadzieścia lat. Może więc za wszystko odpowiada dieta?

Co je stulatek

Idąc tropem diety trafiamy do takich miejsc, gdzie zagęszczenie osób osiągających wiek miniumum sto lat jest szczególnie wysokie. Taka sytuacja ma na przykład miejsce na wyspie japońskiej Okinawa, gdzie nawet ponad dziesięć procent mieszkańców dożywa w dobrym zdrowiu setnych urodzin. Ich dieta jest prosta, a przede wszystkim niskokaloryczna. Zawiera ryż, owoce moża, algi morskie, warzywa, produkty z pełnego ziarna. Japończycy nie jadają również zbyt dużej ilości nabiału, a zastępują go głównie sfermentowaną soją, czyli słynnym serkiem tofu. Z długowieczności słyną również Gruzini, w których diecie znajduje się duża ilość sfermentowanych produktów, takich jak przetwory mleczne, warzywne. Takie produkty doskonale wpływają na florę bakteryjną jelit, ułatwiają proces przemiany materii oraz wydania zbędnych produktów, oraz zwiększają odporność organizmu. Przedstawione przykłady jedzenia dostarczają wielu ważnych składników będących antyoksydantami, jakie wpływają na młody wygląd, chronią przed chorobami oraz opóźniają starzenie się organizmu.

Tłuszcz na bok

Obie te diety łączy to, że nie zawierają w sobie zbyt dużej ilości tłuszczu zwierzęcego, natomiast przynajmniej w przypadku mieszkańców Okinawy znajduje się w ich diecie dużo kwasów tłuszczowych nienasyconych. Okazuje się, że to może być właśnie klucz do długowieczności. Spożywanie nadmiernej ilości czerwonego mięsa podnosi ryzyko śmierci o kilka procent oraz powoduje choroby. Bywa rakotwórcze, jeśli zbyt często zjada się zbyt mocno przypalone jedzenie. Okazuje się, że osoby stosujące w swoim życiu głównie dietę wegetariańską żyją średnio nawet do dziesięciu lat dłużej niż osoby, które mięso jadają codziennie na więcej niż jeden posiłek. Jednak warto zauważyć, że wielu stulatków wcale nie stroni od mięsa. Okazuje się, że mogą oni być nosicielami genu CETP VV, jaki ma wpływ na regulację poziomu złego i dobrego cholesterolu we krwi, dzięki czemu ich organizm lepiej radzi sobie z rozkładem tłuszczów oraz ich gospodarką. Nosicielami tego genu są Żydzi aszkenazyjscy, co odkryto w Instytucie Badań nad Starzeniem w Nowym Jorku. Większość Żydów tej nacji nie miała kłopotów w dożyciu wieku około dziewięćdziesięciu pięciu lat. Ponadto do późnej starości zachowywali oni jasny umysł. Jest to kolejny trop mówiący o tym, że kluczem może być w przypadku osób nie będących nosicielami genu po prostu spożywanie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych, dzięki czemu krew w organizmie bez przeszkód krąży, a mózg jest odżywiony i sprawny. Dieta wegetariańska nie musi być jedyną słuszną. Podejrzewa się, że kluczem jest po prostu różnorodność. Wegetarianie chętniej sięgają po nowe zróżnicowane jedzenie, dostarczające wielu wartości odżywczych, podczas gdy mięsożercy nie muszą się zbytnio o to starać, gdyż całość otrzymują w mięsie. Dlatego ich dieta jest bardziej monotonna i nie zmienia się przez okres całego ich życia.

Z umiarem i w porę

Mimo istnienia wielu teorii, a wręcz w niektórzych przypadkach obsesji na temat znalezienia klucza do długowieczności, na całym świecie występują pojedyncze przypadki osób, które żyją długo, mimo że ich dieta nie jest specjalnie zbilansowana. Co więcej nie stronią wcale od używek czy alkoholu, ale cieszą się sprawnym umysłem i dobrym zdrowiem do ostatnich chwil życia. Wygląda zatem na to, że wpływ na długowieczność ma więcej czynników niż tylko jeden. Analizując wyłącznie dietę stulatków nigdy nie zdobędzie się wiedzy na temat tego, dlaczego udało im się tak długo przeżyć, tak samo jak biorąc pod lupę każdy inny aspekt ich życia. Kluczem jest zespół czynników, w których bardzo ważną rolę spełnia nawet po prostu nastawienie ludzi do życia i świata. W większości stuletni ludzie są pogodni, zadowoleni i nie oczekują wiele. Potrafią czerpać z życia przyjemność pod postacią klieliszka ulubionego alkoholu do poduszki oraz zapalić papierosa bez wyrzutów sumienia. Jednak zauważyć warto, że czynią to z umiarem i nigdy nie upijają się na umór, ani też nie palą nałogowo. Warto zauważyć, że żaden ze znanych stulatków nie był otyły i nie przejadał się. Wynika z tego, że ważną kwestią w życiu jest stosowanie wszystkiego po prostu z umiarem. Nie należy od razu wyrzucać z niego wszystkich grzesznych przyjemności, a jedynie odpowiednio je dawkować. Warto również przypomnieć, że im wcześniej zacznie się zdrowe odżywianie, uprawianie sportu i miłość do życia, tym większe szanse na osiągnięcie długowieczności.