Strona główna Diety Objawy i skutki hiperwitaminozy i awitaminozy

Objawy i skutki hiperwitaminozy i awitaminozy

2344
PODZIEL SIĘ

Nie ma chyba człowieka, który nie słyszałby o niebezpieczeństwach niedoboru witamin w diecie. W skrajnych przypadkach niedobory w przeszłości były w stanie doprowadzić nawet do zgonu. Współcześnie nie zdarza się to, ale niedobory są przyczyną i podłożem wielu groźnych chorób. Warto również wiedzieć, że równie niebezpieczna bywa hiperwitaminoza, czyli sytuacja odwrotna – nadmiar witamin w organizmie.

Objawy i skutki awitaminozy

Awitaminoza to znaczący niedobór jednej z witamin, dający charakterystyczne objawy. Niektóre są mniej groźne i wymagają jedynie poprawy diety, inne mogą być bardziej niebezpieczne. Wymagają wtedy suplementacji. Jednak w przypadku zdrowego organizmu nie należy stosować suplementacji sztucznymi witaminami, jeśli nie wymagają tego względy zdrowotne. Potrzebne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne witaminy powinny być pobierane ze zdrowej i zrównoważonej diety. Najgroźniejsze niedobory witamin to:

    • niedobór witamin z grupy B. Dziś niestety bywa powszechny, ponieważ naturalne zboża zawierające kompleks witamin są w czasie produkcji nadmiernie przetwarzane. Dlatego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na to, by poziom tych witamin był stały. Jest to ważne w przypadku każdej osoby. Na niedobory witaminy B12 cierpią osoby przebywające od kilku lub więcej lat na diecie wegetariańskiej. Doprowadza to do anemii złośliwej. Niedobór innych witamin z grupy jest przyczyną kiepskiego wyglądu skóry, jej podatności na uszkodzenia, powoduje jej szorstkość, tworzenie się pękających i trudnych do gojenia ran oraz wyprysków. Niedobory witaminy B1 prowadzą do choroby zwanej Beri Beri, której skutkiem jest między innymi zanik mięśni.
    • Niedobór witaminy D. Jest to witamina bardzo potrzebna wszystkim, jednak w pierwszej kolejności dzieciom, jakie potrzebują jej do zbudowania prawidłowych kości. Jej niedobory powodują krzywicę. Witamina D ma wpływ również na psychikę. Niedobory są przyczyną wielu schorzeń fizycznych, ale również psychicznych, jak depresja. To z kolei jest zaburzenie, jakie w wielu przypadkach kończy się śmiercią.
    • Niedobór witaminy K. Witamina K jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi. Jej niedobory mogą prowadzić do powstawania łatwo występujących i długotrwałych krwotoków. Duża utrata krwi jest wysokim zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia.

Odpowiedni poziom witamin wpływa na zdolność organizmu do obrony przed chorobami nowotworowymi oraz pozwala na utrzymanie zdrowia i młodego wyglądu do późnych lat. Niektóre witaminy takie jak witamina A lub E pełnią rolę antyoksydantów. Są odpowiedzialne za zdrowy i młody wygląd skóry. Dobry poziom witamin opóźnia starzenie się organizmu oraz powoduje eliminację ryzyka wystąpienia chorób okresu starczego, takich jak na przykład Alzheimer. Niedożywienie to wielki problem w grupie społecznej jaką są ludzie starsi, którzy mają przytępiony zmysł smaku oraz zapachu, dlatego miewają obniżony apetyt.

Skutki oraz objawy hiperwitaminozy

Hiperwitaminoza nie zajmuje tak dużo miejsca w publikacjach jak awitaminoza. Dzieje się tak, ponieważ spora ilość witamin musi być stale dostarczana z zewnątrz, poprzez spożywane pokarmy i płyny. Chwilowy nadmiar, tak jak w przypadku witaminy C lub witamin z grupy B jest szybko usuwany z organizmu z moczem oraz kałem. Bywają jednak przypadki nadmiernego spożycia witamin, a co za tym idzie powstawania zaburzeń i chorób. Trudno jest przedawkować witaminy spożywając wyłącznie codzienne produkty spożywcze. Okazuje się, że najczęściej hiperwitaminoza jest skutkiem przyjmowania popularnych suplementów diety. Są one szeroko reklamowane w telewizji. Bywa, że rodzice, chcąc zapewnić swojemu dziecku niezbędne składniki odżywcze, zakupują suplementy dostępne bez recepty, a tym samym wyrządzają dzieciom krzywdę. Oto niektóre groźne skutki przedawkowania witamin:

    • Witamina A. Jej przedawkowanie daje wiele charakterystycznych objawów. Z reguły w ogóle nie wymaga suplementacji, ponieważ ludzie żyjący w krajach europejskich posiadają jej wystarczający zapas. Objawy towarzyszące nadmiernemu spożyciu witaminy A to biegunka, odwapnienie kości, bóle głowy, rozdrażnienie. Charakterystyczne jest również masowe wypadanie włosów. Może zaburzać rozwój płodu w czasie ciąży.
    • Witamina D. Witaminę tę jest bardzo ciężko przedawkować w naturalnych warunkach. W jedzeniu znajdują się jej niewielkie ilości, a jest głównie syntezowana w wyniku wystawienia skóry na działanie promieniowania słonecznego. Jednak w ostatnich latach coraz więcej ludzi syntezuje witaminę D jako środek zaradczy na wiele schorzeń. Jest on oczywiście skuteczny, ale łatwo z dobrej woli przedawkować. Wówczas pojawia się groźne dla organizmu wytwarzanie nadmiernej ilości wapnia. Odkłada się on na ważnych narządach, jak nerki czy wątroba, powodując ich zniszczenie.
    • Witamina E i C. Chociaż są przeciwutleniaczami oraz są w stanie zapobiegać przed rakiem, to tylko w rozsądnych ilościach. Nadmiar tych witamin wywołuje skutek odwrotny od zamierzonego, a więc zwiększa ryzyko powstawania różnych rodzajów nowotworów.