Strona główna Diety Jak ułatwić sobie pracę w kuchni

Jak ułatwić sobie pracę w kuchni

1013
PODZIEL SIĘ

Przygotowanie posiłków i jedzenie to spory procent życia. Gotując i jedząc spędzamy bardzo dużo czasu. Wielu ludzi na wszelkie sposoby próbuje skrócić ten czas i ułatwić sobie chwile spędzone w kuchni, szczególnie, że nie dla wszystkich są to momenty pełne dobrego samopoczucia. Na szczęście istnieje szereg wskazówek oraz czynności, jakie potrafią znacząco poprawić funkcjonowanie w kuchni, zmniejszyć czas przebywania w niej, usprawnić przygotowanie zdrowych i smacznych posiłków.

Klucz to odpowiednia organizacja

Miotanie się i poszukiwanie odpowiednich przyrządów nie tylko denerwuje, ale także znacząco wydłuża czas przebywania w kuchni. Dlatego już w chwili, gdy kuchnia dopiero zyskuje swoje wyposażenie, warto pomyśleć o jej odpowiedniej organizacji. Dobrym rozwiązaniem do większej kuchni jest tak zwana wyspa pośrodku. Znajduje się tu zlewozmywak. Jest to miejsce najczęściej oblegane przez przygotowujących posiłki. Dlatego zamontowanie wyspy sprawi, że gotujący i inni domownicy nie będą sobie na wzajem wchodzić w drogę. Nawet w niewielkiej kuchni istnieje możliwość zaprowadzenie odpowiedniej organizacji. Wszystkie narzędzia potrzebne do przygotowania posiłków powinny zawsze znajdować się w jednym miejscu. W tym celu warto zainwestować w meble kuchenne, które posiadają wiele przegródek oraz skrytek, gdzie wygodnie będzie można ułożyć wszystkie potrzebne przedmioty, nawet, gdy wokół brakuje miejsca. Również sama żywność powinna być w lodówce odpowiednio posegregowana i podzielona.

Lodówka królowa chłodu w kuchni

Zamrażarka to świetny sposób na pozbycie się problemu marnotrawienia żywności. Można w niej przechować nadmiar jedzenia, na przykład po świętach, warto jednak pamiętać, aby nie leżały one w tym miejscu zbyt długo. Zamrażarkę trzeba co jakiś czas odmrażać i myć, podobnie jak całą lodówkę. Aby szybciej odmrozić lodówkę, po odłączeniu z prądu należy wstawić do niej metalowy garnek z gorącą wodą. Aby pozbyć się przykrych zapachów z lodówki do jej umycia wystarczy użyć sody oczyszczonej. W czasie jej pracy do środka można włożyć zwinięte kawałki szarej gazety, jaka na bieżąco będzie pochłaniała różne zapachy. Innym sposobem jest wstawienie do lodówki pojemnika z gorącą wodą i kilkoma plastrami cytryny. Mieszanka ta nadaje się znakomicie do usunięcia zapachów również z mikrofalówki. Wystarczy na chwilę ją włączyć używając wody z cytryną. Aby uniknąć przymarzania produktów do ścian zamrażarki wystarczy przed ich włożeniem delikatnie posypać solą.

Oszczędzanie czasu

Wcześniejsze przygotowanie różnych składników to oszczędność czasu. Jeśli szykuje się większy obiad to bardzo istotne jest by możliwie jak najwięcej elementów przygotować dzień wcześniej. Ponadto, w chwili gdy na gazie gotuje się akurat zupa, można już rozgrzać piekarnik, aby wstawić do niego kurczaka, zamiast czekać później aż się rozgrzeje do odpowiedniej temperatury.

Akcesoria ułatwiające pracę

Warto zainwestować w wiele akcesoriów, które ułatwią pracę. Istnieje ich cały szereg, wystarczy rozejrzeć się w sklepach, marketach, lub w internecie, by odkryć coś dla siebie. Bardzo przydatne i wygodne są na przykład szczypce. Dzięki nim znacznie łatwiej jest przewrócić smażące się potrawy na drugą stronę, niż przy użyciu na przykład widelca. Zmniejsza się również ryzyko poparzenia. Innym bardzo przydatnym akcesorium jest garnek z cedzakiem. Z pewnością zabiera mniej miejsca i jest bardzo funkcjonalny przy odcedzaniu ziemniaków, ryżu, warzyw i wielu innych. Każdy kto kiedykolwiek miksował coś za pomocą miksera wie, że potem jest dużo sprzątania. Aby uniknąć rozchlapywania ciasta lub kremu na boki, warto zainwestować w specjalne nakładki. Miksowanie w ten sposób jest przyjemniejsze oraz szybsze, ponieważ bez obaw można włączyć mocniejsze obroty. Docenią to nawet doświadczone w obsłudze narzędzi kuchennych osoby.

Zachowanie higieny

Nawet najlepsza organizacja nie pomoże, jeśli nie zostaną zachowane zasady higieny. Kuchnia jest miejscem, gdzie bardzo łatwo o rozwój niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Ich siedliskami w największym stopniu są deska do krojenia, gąbka i ścierka kuchenna, noże. Dlatego bardzo istotne jest, aby je odpowiednio odkażać. Na szczęście nie jest to trudne. Jednak wyżej wymienione przedmioty nie powinny być odkażane za pomocą silnych środków chemicznych, co nie odbija się dobrze na przygotowywanych posiłkach. Warto sięgnąć po naturalne, a równie skuteczne sposoby. Są to oczywiście wspomniane już soda, cytryna. Osoby, które martwią się, że to może być niewystarczające mogą zastosować srebro koloidalne, które z pewnością usunie większość bakterii. Trzeba dbać o to, by się one nie namnażały. W tym celu do krojenia mięsa oraz innych artykułów należy zastosować dwie osobne deski do krojenia. Po każdym użyciu powinne one być odkażane z użyciem gorącej wody. Większość mikroorganizmów z kuchni ginie już w temperaturze siedemdziesięciu stopni. Należy zachować ostrożność w przechowywaniu mięsa oraz jaj, które są często nośnikiem groźnej bakterii salmonelli. Dlatego należy jaja myć, a po kontakcie z nimi umyć również i ręce.