Strona główna Ciekawostki Dieta, która łagodzi depresję poporodową

Dieta, która łagodzi depresję poporodową

1095
PODZIEL SIĘ

Gdy kobieta zachodzi w ciążę nieustannie sama i z pomocą innych szuka dobrych rad na temat żywienia. Wiadomo, że jest to stan wyjątkowy, w którym powinna szczególnie o siebie dbać w kontekście dawania nowego życia. Zewsząd pojawiają się rady na temat tego co przyszła matka powinna jeść w okresie ciąży oraz po porodzie. Jednak najczęściej już po rozwiązaniu również w domyśle znajduje się zdrowa dieta matki w celu przyniesienia jak największych korzyści dziecku. Samo zdrowie i samopoczucie matki odchodzi gdzieś na dalszy plan.

Depresja poporodowa

Wynikiem zbytniego skupienia się na dobru dziecka bywają różne zaburzenia. Depresja po narodzinach dziecka jest tematem tabu. Przecież wówczas matka powinna stanąć na wysokości zadania, a wszystko zależy od jej dobrej kondycji. Niejednokrotnie od tego zależy zdrowie a nawet życie noworodka. Jeśli matka popada w depresję jest to niezrozumiałe dla wielu ludzi. Tymczasem ten rodzaj depresji zdarza się coraz częściej. Najsmutniejsze jest to, że matki w większości same muszą borykać się ze złym samopoczuciem. Wynika to z lęku przed uznaniem ich za niezdolne do wychowania własnego dziecka i strachu, że zostanie ono im odebrane. Dlatego większość kobiet jest skłonna ukrywać stany depresyjne. Oczywiście nie każda uroniona łza czy niepokój są powodem ku temu, by wzywać psychiatrę. Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu rodziny. Normalnym jest, że czasem człowiek czuje się nieswojo, zastanawia się czy sobie poradzi, analizuje, czy wystarczająco kocha swoje dziecko, martwi się tym, że czasem jego płacz budzi rozżalenie, a nawet wstręt. Jeśli jednak matka mimo kiepskiego samopoczucia jest w stanie zająć się dzieckiem mamy do czynienia z baby blues, czyli zdarzającym się znacznie częściej zaburzeniem nastroju u kobiety po urodzeniu dziecka. Tymczasem depresja poporodowa to przedłużający się obniżony nastrój, a nawet uporczywe myśli samobójcze. Dziecko pozostawione sam na sam z matką chorą na depresję nie jest bezpieczne. Może ucierpieć z powodu niecelowego zaniedbania lub czasem celowego działania na niekorzyść jego zdrowia i życia. Na szczęście ostatnimi czasami rośnie społeczna wiedza na temat depresji poporodowej. Wszystkie niepokojące symptomy są zgłaszane lekarzowi. Matki, które dokonały czynów przestępczych w wyniku szoku po porodzie i rozwiniętej depresji, na przykład porzuciły swoje dziecko, mogą liczyć na łagodniejszy wymiar kary.

Jak zapobiegać depresji poporodowej?

Oczywiście, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Chociaż tak wielu ludzi zwraca uwagę na dietę przyszłych matek w ciąży, to okazuje się, że mamy inne sposoby odróżniania co jest zdrowe, a co nie. Według większości ludzi kobieta w czasie ciąży nie powinna niczego sobie odmawiać, wówczas dziecko będzie zdrowe. Jest to błędne myślenie. Nie jest istotna wyłącznie ilość, ale jakość spożywanych produktów. Mimo że kobiety, które nie zażywają suplementów diety i nie odżywiają się zdrowo w czasie ciąży rodzą również zdrowe dzieci, to odbywa się to zawsze kosztem matki. Aby zapewnić sobie przetrwanie płód pobiera od matki wszystkie niezbędne składniki. Wynikiem jest wyjałowienie organizmu i większa podatność na zaburzenia psychiczne i fizyczne. Tymczasem matka jest w tym procesie tak samo ważna jak i dziecko. Ona również powinna spożywać odpowiednie ilości niezbędnych składników, zapobiejących depresji poporodowej i baby blues dla swojego własnego dobra.

Jedzenie oraz suplementy, jakie zapobiegają depresji

Co zatem jeść, aby być zdrowym i urodzić zdrowe dziecko? Proces powinien rozpocząć się jeszcze przed rozpoczęciem starania się o ciążę. Już wówczas kobieta powinna zadbać, aby jej dieta była bogata w kwasy tłuszczowe nienasycone omega 3. Mają one kluczowy wpływ na stan układu nerwowego zarówno matki jak i dziecka, wpływając na stan komórek, przewodnictwo neurologiczne a dzięki temu również samopoczucie. Kwasy zawierają DHA i EPA jakie są budulcem serotoniny, bardzo istotnej w kształtowaniu dobrego samopoczucia. Zażywanie kwasów nienasyconych jest konieczne ponieważ nie są one syntezowane w organizmie. Kwasy powinny być dostarczane wraz z pożywieniem, w tym przypadku ze świeżymi rybami. Jak wiadomo jednak w pewnych miejscach dostęp do nich jest ograniczony, kobiety powinny pamiętać więc o suplementacji. Kobiety w ciąży powinny pamiętać o zestawie witamin B, szczególnie o witaminie B9 czyli o kwasie foliowym. Istotny jest dobry stan jelit, jakie także mają wysoki wpływ na samopoczucie. Pomocne w utrzymaniu zdrowych jelit jest jedzenie fermentowanego jedzenia. Kobiety w ciąży nie powinny zapominać także o suplementacji witaminą D3, ponieważ w ciąży nawet w miesiącach letnich nie powinny się opalać, a to jedyny sposób na naturalny odpowiedni poziom tej witaminy. Bardzo ważny w życiu kobiet w ciąży jest odpowiedni poziom żelaza. Należy spożywać jak najwięcej produktów jakie zawierają ten składnik, ponieważ jego niedobory wpływają na obniżenie samopoczucia oraz upośledzają układ krwionośny. Są przyczyną przedwczesnego porodu. Trauma nim wywołana przyczynia się do rozwoju depresji poporodowej.